Český pivní festival Praha 2011

Namiot "Piwnych rożnorodności" - 16 rotacyjnych lanych piw

 Zachęcony dość udaną zeszłoroczną edycją Czeskiego Piwnego Festiwalu postanowiłem zawitać na tę imprezę także i teraz. Oferta piwna prezentowała się podobnie jak w 2010 r. W trzech wielkich namiotach swe produkty oferowały browary:  Bernard, Bakalář, Kout, Pernštejn, Ferdinand, Nymburk (namiot nr 1), Černá Hora, Ježek, Klášter, Rychtář, Lobkowicz, Platan, Vysoký Chlumec, Janáček czyli browary grupy K-Brewery (namiot nr 2) oraz Primátor, Svijany, Rohozec (namiot nr 3). Nie udało się wypchnąć na stałe z festiwalu browarów koncernowych: piwa z grupy Plzeňský prazdroj dostępne były w mniejszym namiocie restauracji Švejk.

Istotną zmianą było przekształcenie kameralnego namiotu „miłośników i znawców piwa” w trochę większy objętościowo namiot „piwnych różnorodności” (który swą nazwę wziął od głównego dostawcy czyli praskiego sklepu Pivní rozmanitost). Tak jak i poprzednio na zasadach rotacji dostępne tu były piwa z browarów: Kocour, Žamberk, Beroun, Permon, Purkmistr, Zvíkov, Dobruška, Kácov, Vyškov, Lipan, Chýně, Malostránský pivovar, Rybičky, Pacov. Oprócz tego zakupić było można piwa butekowe zarówno czeskie jak i zagraniczne, również zza oceanu.

Wszystko to ładnie prezentuje się „na papierze”, ale rzeczywistość nie była już tak fascynująca. Przede wszystkim cena piwa poszła do góry i obecnie wynosiła 44 Kč/0,5 l. Poza tym niedogodności na które zwracałem uwagę w roku ubiegłym nie dość, że nie zostały zlikwidowane, to właściwie przybrały jeszcze na sile. Konieczność wykupienia minimum 5 tolarów (czyli festiwalowej waluty) można jeszcze jakoś przeboleć. Znacznie gorsze jest promowanie objętości 1 litra jako domyślnej, co jest ewidentnym nawiązaniem do tradycji Oktoberfestu. Co prawda w namiocie „piwnych różnorodności” obowiązywała półlitrowa miarka, ale chodzi o to, aby dostępne były mniejsze, degustacyjne próbki. Niektóre piwa rzeczywiście serwowane były w szkle 0,3 ale były to 26 stopniowe specjały, w dodatku za cenę 2 Tolarów. Pod tym względem niedościgniony jest, odbywający się tydzień wcześniej, Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, na którym dostępne były piwa w degustacyjnej objętości 200 ml.

Nie można jednak nie doceniać popularyzatorskiej roli imprezy, która gromadzi tak licznych przedstawicieli czeskiego browarnictwa. To jest właśnie największy atut tego festiwalu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.