Od Autora

Czechy, Praga, Piwo. Słowa będące nierozerwalnie ze sobą połączonymi synonimami. Jeśli jedziesz do Czech, to pierwszym skojarzeniem jest, że jedziesz „na piwo”. Jeszcze dobrych kilka lat temu będąc w Pradze, czy w ogóle w  Czechach, wielką sztuką było trafienie niedobrego, niesmacznego piwa. Czasy się zmieniają i w Czeskiej Republice, tak jak w Polsce, rynkiem zawładnęły międzynarodowe piwne korporacje produkujące w swych fabrykach napój do piwa podobny tylko z nazwy. Syropy glukozowe i surowce niesłodowane, ekstrakty chmielowe, enzymy i przyśpieszacze fermentacji, kilkudniowy zamiast kilkutygodniowego proces leżakowania, w końcu metoda HGB-High Gravity Brewing (warzenie piwnego koncentratu i dodawanie do niego wody i CO2) – wszystko to z prawdziwym piwowarstwem i prawdziwym piwem nic wspólnego nie ma.

Moim celem jest pokazanie Wam tych miejsc w tym przepięknym mieście, gdzie napijecie się Piwa. Tego prawdziwego, warzonego wyłącznie z naturalnych składników i tradycyjnymi metodami przez ludzi z sercem i pasją.  Piwa, któremu obce są zabiegi pasteryzacji, a często nawet i filtracji i jeśli zostało ono uwarzone zgodnie ze sztuką, to jest świeże, zdrowe, a przede wszystkim smaczne.

Czesi to naród wielbiący piwo. W ubiegłym roku na głowę mieszkańca przypadało 145 litrów czyli kolejny rok z rzędu najwięcej na świecie. Ale czy Czesi na piwie się znają? Oczywiście jeśli chodzi o pilsa są tu mistrzami. Ale jak wygląda sprawa z innymi gatunkami? Obserwując czeski rynek piwny można powoli wysnuć przypuszczenie, że Czesi są coraz bardziej skłonni poznawać złożony świat piwa. Oprócz świetnych pilsów, czeskie browary są w stanie zaoferować i inne gatunki. Hefeweizen, rauchbier, stout, czy różne rodzaje ale’a nie są obce czeskim piwowarom, szczególnie tym pracującym w najmniejszych browarach. A co istotne, największy wybór piwnych specjalności jest właśnie w czeskiej stolicy.

Nowych miejsc w Pradze z dobrym piwem ciągle przybywa, a miejsca już obecne na mapie poszerzają swą ofertę. Zapraszam zatem do tego fascynującego świata pysznych, prawdziwych i naturalnych piw, których skosztować można w tym wyjątkowym mieście!

 

*docent – czyli Michał Maranda. Miłośnik piwa, piwny podróżnik. Znany co poniektórym z forum największego ogólnopolskiego serwisu piwnego browar.biz. Autor strony Polskie Minibrowary poświęconej krajowym browarom restauracyjnym oraz witryny Piwne Czechy przedstawiającej zwizytowane małe i średnie czeskie browary. Zamieszkuje w Wa-wie.